Preskoči na glavni sadržaj

ReArt festival 2018 - Regoč i slavenska mitologija


ReArt festival u subotu 30. lipnja otvorio je svoja vrata i predstavio zanimljiv i raznolik program, kao i svake godine do sada. Ovogodišnja tema Regoč i slavenska mitologija uspješno su okupili velik broj ljudi koji su pronašli ponešto za sebe u brojnim radionicama i bogatom programu festivala. Tako je u Perivoju kralja Tomislava vladala idilična atmosfera okupljenih štandova, skulptura i šarenih instalacija, veselih performera i radoznalih posjetitelja. Umjetničko oslikani prozori koji su visili sa drveća ambijentu su dali novu dimenziju prostora te ulaska u bajkovitu priču i mogućnost da se u istu unese zahvaljujući cijelom ambijentu. Poznati ReArtov ambijent, kao i izložba dječjih zastavica izložba instalacija i skulpturi te izložba „Prozori“ činile su cjelodnevne izložbe koje su posjetitelji mogli pogledati u svakom trenutku, a neki su umjetnici (zahvaljujući vremenskim prilikama) bili viđeni na licu mjesta kako dovršavaju svoje skulpture što je cjeloj priči dalo pojačanu notu kreativnosti i umjetnosti, a posjetiteljima približilo viziju i djelo ReArt spajanja umjetnosti i javnosti.



Službeno otvorenje festivala održano je u subotu u 11:30 sati, te su u sklopu otvorenja dodijeljene nagrade za dječje zastavice u tri kategorije i predstavljen tim koji je realizirao projekt  pod vodstvom Valentine Grubačević.

Uz sajamski dio festivala, na kojem se predstavlja 36 izlagača, brojne edukativne i zabavne radionice, performanse i kazališni program u subotu, 30. lipnja, brojni posjetitelji uživali su u veseloj i opuštenoj atmosferi i večernjem glazbenom programu uz Shumsku deklu, žonglersko-glazbeni performans, Balkalar i DJ Emira koji su sve prisutne podigli na noge i s njima plesali satima.



Nedjelja, 1.srpnja, otpočela je uz edukativne i zanimljive radionice izrade lutaka zijevalica pod vodstvom Ane Čolaković. Starim tkaninama i materijalima, čarapicama i drugim detaljima dječica su radosno kreirala vlastite lutke Zijevalice i ukrašavala ih razno raznim ukrasima po vlastitom odabiru. Šljokica je bilo u izobilju. Isto kao i boja na likovnoj radionici Slađane Zubić i volontera, dobro nam poznate Papergirl radionice koja se odvijala kroz oba dva dana festivala.

I tijekom drugoga dana, performer Matko Abramić zauzeo je svoje mjesto u perivoju te je posjetiteljima ispisivao stihove na njihov vlastiti odabir početne riječi ili teme. To je oduševilo i male i velike i malo tko se ustručavao doći po svoju pjesmu, a Matko nije bio ništa manje zaposlen nego dana prije toga.



Održala se vrlo interesantna i edukativna radionica izrade prirodne paste za zube. Ema Petrak, studentica dentalne higijene i Petra Boras održale ovu radinicu i podijelile svoja znanja i iskustva sa okupljenima koji su svoje prve prirodne paste za zube ponijeli kućama postajući dio „uradi sam kulture“.

Nešto kasnije, u popodnevnim satima održale su se plesne radionice, jedna namijenjena dječici u izvedbi Plesnoga studija Shine i voditeljice Mire Sekerš koja je okupila mnoge vesele i razigrane mališane koji su svojim plesom u grupi ambijentu dali još veći doživljaj. Paralelno s time odvijala se i žonglerska radionica u izvedbi Plamingo Arts-a u kojoj su posjetitelji imali prilike isprobati neke vještine i akrobacije, a mnogima je od njih za prvi puta išlo iznenađujuće dobro.



U pozadini su se za to vrijeme odvijale tonske probe dvaju osječkih bendova, koju su završno nastupili u večernjim satima. U međuvremenu studenti su druge godine glume i lutkarstva još jednom izveli predstavu ''Od postanka svijeta'' koja je i drugoga dana privukla veliki broj gledatelja. U 20.00 sati nakon ispitne produkcije marionete održalo se predavanje „O slavenskoj mitologiji, njezinim ostacima u tradicijskoj kulturi te kako je ona utjecala na priče Ivane Brlić Mažuranić“ koju je održao gostujući predavač, dr.sc. Željko Predojević, zaljubljenik kroatistike, njezine povijesti i nastanka, tradicije kao i općenito teme izgradnje identiteta. Interes za predavanje bio je velik te su okupljeni prigodno zaokružili priču o slavenskoj mitologiji brojnim pitanjima, vlastitim znanjima i idejama za daljnju nadogradnju znanja o ovoj temi.

Nakon kratke pauze, uz zvukove automobila u pozadini, osječki bend Layka nakon kojega je zasvirao Harvo Jay prikladno su zatvorili ovogodišnje izdanje ReArt festivala.



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

ReArt festival 2024. - Natječaj za izlaganje

  Natječaj za sudjelovanje, izlaganje i/ili prodaju radova na ReArt festivalu 2024. ______________________________________________________ Rok za prijavu: od 06. svibnja do 03. lipnja 2024. Rezultati natječaja: okvirno 6. lipnja 2024. Udruga REART otvara natječaj za izlaganje/prodaju umjetničkih i kreativnih radova za ovogodišnje izdanje ReArt festivala. ReArt festival 202 4 . održat će se u petak 2 1 . 6. i subotu 2 2 . 6. 202 4 . na ulicama Tvrđe , livadi Državnog arhiva (ul. Kamila Firingera) u Osijeku, a naziv ovogodišnje teme je “ Alisa s one strane ogledala ” . Na natječaj se mogu prijaviti svi umjetnici ili grupe umjetnika koji žele predstaviti svoj rad, kao i svi kreativci ili grupe kreativaca, udruge, zadruge, obrtnici ili mali poduzetnici koji izrađuju svoje predmete ručno, sa što manje upotrebe strojne obrade. Tražimo originalnost „branda“, neobičnost ili inovativnost u radu kao i kvalitetu samog rada koji stvara određeni identitet (brand) Vašega proizvoda. Bi...

Predstavljamo "Svjetlost fenjera"

SVJETLOST FENJERA - PREDSTAVLJANJE Kako živimo u   vremenu potpune industrijalizacije i serijske proizvodnje, tako se javlja i želja za proizvodom koji je drugačiji. Za proizvodom koji je rađen rukom onoga koji voli to što radi. Imamo čast predstaviti mladog profesora filozofije i latinskog jezika Miroslava Kerna, zaljubljenika u starinske svjetiljke koje svojim magičnim svjetlom upotpunjuju atmosferu i toplinu svakoga doma. Kern predstavlja svoju udrugu Svjetlost fenjera preko koje djeluje u promoviranju i edukaciji o starinskim svjetiljkama – fenjerima. Kako nam je objasnio prof. Kern, petrolejske lampe potječu iz vremena kada nije bilo električne energije. Od sredine 19. stoljeća pa gotovo sve donedavno diljem svijeta, pa čak i u nas ( Luna, Karlovac ), proizvodile su se petrolejske lampe ili fenjeri koji su svojim korisnicima nudili malo prigušenog svjetla i puno romantike. Predstavljamo jednoga usudili bismo se reći,   usamljenog obrtnika koji u svom rad...

10. ReArt festival PROGRAM

  Organizacija: Udruga za umjetnost i stvaralaštvo REART Valentina Grubačević, voditeljica festivala Slađana Zubić, vizualni sektor Lucija Pavić, sektor volontera i radionica Jelena Rebić, marketing i PR Šimun Padovan, glazbeno tehnički sektor Tin Ringsmuth, grafički dizajn Marko Pernarčić, glazbeno tehnički sektor ovim putem se zahvaljujemo i 23 vrijedna volontera koji su nam pomogli u organizaciji festivala kao i svim pokroviteljima i partnerima.